پوشش روغن درخت چای در ماتریس پلیمری، ویروس کرونا را تا ۶ ماه از بین می برد

پوشش روغن درخت چای در ماتریس پلیمری، ویروس کرونا را تا ۶ ماه از بین می برد

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

به نقل از نیواطلس، هرچند هم اکنون پوشش‌هایی تولید شده‌اند که میکروب‌های موجود روی سطوح را از بین می‌برند، اما بیشتر این مواد باید به طور مرتب استفاده شوند یا مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا فعال شوند.
درهمین راستا محققان دانشگاه میشیگان یک پوشش با قدرت تحمل بالا ابداع کرده‌اند که هر دو چالش در آن برطرف شده است. ماده مذکور از ترکیب پلی‌اورتان با روغن درخت چای و روغن دارچین تشکیل شده که همه این مواد شناخته شده و ایمن هستند
پوشش مذکور مایع است و می توان آن را روی اشیایی مانند دستگیره در یا نمایشگر اسپری کرد یا با قلم مو پخش کرد. پس از خشک شدن پوشش، یک لایه شفاف و سخت تشکیل می‌شود که در کشتن باکتری و ویروس‌ها بسیار تاثیرگذار است.
برخی از مولکول‌های «درخت چای» به همراه و دارچین به مولکول‌های پلی اورتان متصل می شوند و در نتیجه وضعیت آنها را به طور دائم در ماتریس پلاستیک نگه می دارند. البته برخی دیگر از مولکول‌ها بین ماتریس و سطح پوشش حرکت می‌کنند.
مولکول‌های آزاد به طور معمول تمایل دارند کنار مولکول‌های متصل شده، باقی بمانند و در نتیجه میزان تبخیر روغن‌ها کاهش می‌یابد. هنگامی که میکروب‌ها با پوشش مذکور تماس می‌یابند، مولکول‌های آزاد با نفوذ به لایه بیرونی محافظ میکروب‌ها آنها را از بین می‌برند. فرایند از بین بردن باکتری‌ها حدود ۲ دقیقه است.
پوشش مذکور در تست‌هایی که روی سطوحی مانند کیبورد، نمایشگر موبایل و تخته‌های برش آشپزخانه انجام شد، تا ۶ ماه قدرت از بین برندگی میکروب خود را حفظ کرد و ۹۹.۹ درصد از پاتوژن‌های مختلف از جمله‌ای کولای، MRSA و SARS-CoV-2( عامل ابتلا به کووید۱۹) را نابود کرد. پوشش حتی روی سطوحی که به طور مرتب تمیز می‌شدند نیز کارآمد بود.
جالب آنکه پس از کاهش تاثیرگذاری قابلیت میکروب‌زدایی (به دلیل تبخیر روغن‌ها) پوشش می‌توان با کشیدن روغن‌های تازه «درخت چای» به همراه دارچین روی سطح، آن را شارژ کرد. این روغن‌ها توسط ماتریکس پلی‌اورتان جذب می‌شوند.
این تحقیق در ژورنال Matter. منتشر شده است.

نظرات

 
   
 
Captcha