تجزیه زیستی

تجزیه زیستی پلاستیک توسط کِرم موم

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

محققان دانشگاه کمبریج نوعی کرم را شناسایی کردند که قادر است پلی اتیلن را در یک فرایند زیستی تجزیه کند. پلی اتیلن یکی از متداول‌ترین و سخت‌ترین انواع پلاستیک مورد استفاده است.

تجزیه زیستی پلاستیک توسط کِرم موم

کرم موم که در واقع لارو پروانه موم‌خوار است، در حال حاضر به عنوان طعمه ماهیگیری به صورت تجاری تکثیر می شود. پروانه موم‌خوار در طبیعت نوعی انگل محسوب می شود. این حشره درون کندوی زنبورها تخم‌گذاری می‌کند و لاورها پس از دنیا آمدن از موم موجود در کندو تغذیه می‌کنند. 
در آزمایشی که توسط محققان انجام شد، 100 عدد از این کرم‌ها توانستند 92 میلی‌گرم پلاستیک را در عرض 12 ساعت مصرف کنند. سرعت تجزیه پلاستیک توسط این کرم‌ها چندین برابر بیش از باکتری‌هایی است که اخیرا کشف شده و قادرند پلاستیک را تجزیه کنند.
اگر این توانایی کرم‌ها در تجزیه پلاستیک حاصل عملکرد یک آنزیم باشد، با استفاده از ابزارهای زیست‌فناوری می‌توان آن را در مقیاس بزرگ تولید کرد. این کشف می‌تواند ابزار بسیار موثری برای رهایی از شر آلودگی پلی اتیلن موجود در محل دفن زباله‌ها و دریاها باشد. محققان امیدوارند با استفاده از این لارو بتوانند مناطقی را که از ضایعات پلاستیکی اشباع شده‌اند، از شر این معضل نجات دهند. 

نظرات

 
   
 
Captcha